top of page
Search

2019 Public Charge kuralı yürürlükten kalktı, göçmenleri bekleyen yeni dönem

Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi (USCIS), Ağustos 2019 yılında yürürlüğe giren yeni “Public Charge” kuralının uygulamasını durdurdu. Söz konusu kural, kamu yardımlarına muhtaç hale gelmesi ihtimali olan bazı greencard ve göçmen olmayan vize başvuru sahiplerine uygulanıyordu.


Kural, göçmenlerin kabul edilebilirlik değerlendirmesinde gelir ve borç durumu, eğitim ve dil seviyesi, sağlık sigortası, profesyonel lisans, kredi skoru gibi detaylı kişisel ve finansal bilgileri sunma ve daha önce aldıkları devlet yardım ve desteklerini bildirme yükümlülüğünü getiriyordu. Bu bilgiler üzerinden de göçmenlik dairesine kamu yardımlarına muhtaç olabilecek başvuru sahiplerinin greencard ve vize başvurularını red etme yetkisi tanınmıştı.


Public charge kuralı, özellikle aile yakınları için yapılan greencard başvuru süreçlerini de olumsuz etkilemiş ve birçok kişi greencard başvurularının etkilenmemesi için bazı temel sağlık ve kamu yardımlarını almaktan vazgeçmişti.


Yürürlüğünden itibaren federal mahkemelerin de gündeminde olan Public Charge kuralı, yeni yönetimin dosyayı inceleyen mahkemeye bu konuda ilave savunma yapmayacağını bildirmesi ve 9 Mart 2021 tarihinde ilgili mahkemenin verdiği kararla yürürlükten kalkmış oldu. Göçmenlik Dairesi bu tarihten itibaren 2019 Public Charge kuralını artık başvurularda uygulamayacağını açıkladı.


Buna göre greencard başvurularında public charge formu olarak bilinen I-944 formunun doldurulmasına artık gerek yok. 9 Mart 2021 tarihinden önce bu formu gönderenlerin sundukları bilgi ve belgeler göçmenlik dairesi tarafından dikkate alınmayacak. Yine göçmen olmayan nitelikteki vize başvuru formlarında da daha önce alınan kamu yardımlarıyla ilgili bölümlerin doldurulmasına gerek kalmayacak. Göçmenlik dairesi, kararla birlikte değişmesi muhtemel formlarla ilgili ayrıca bir açıklama yapacak.


Bununla birlikte göçmenlik dairesi, nispeten daha hafif kriterleri barındıran public charge kuralının 1999 tarihli versiyonuna döneceğini açıkladı. Başka bir ifadeyle başvuru sahiplerinin daha önce Medicaid sağlık yardımı almış olmaları (masrafları devletin karşıladığı uzun vadeli durumlar hariç), devlet destekli konut yardımına başvurulması, ve SNAP adı verilen yemek yardım programından yararlanılmış olunması public charge kapsamında kabul edilemezlik değerlendirmesine girmeyecek.


Bunun yerine, USCIS bir kişinin hayatını idame ettirebilmek için uzun süreli devletin nakit desteğine ihtiyacı olup olmaması ve devletin sağladığı uzun süreli bakım ve desteğe bağlı olup olmamasına bakarak public charge değerlendirmesini yapmaya devam edecek. Dolayısıyla public charge değerlendirmesi tamamen ortadan kalkmış değil. Bundan sonraki uygulamayla ilgili bir gelişme olduğunda biz de websitemizden ve farklı platformlardan paylaşmaya devam edeceğiz.


Av. Hasan Alaz

hasan@alazlaw.com


***Burada paylaşılan bilgiler tamamen genel bilgilendirme amacıyla yapılmıştır, ve paylaşılan hiçbir detay ve bilgi hukuki tavsiye ve yönlendirme niteliğinde olmadığı gibi Avukat-Müvekkil ilişkisi de oluşturmamaktadır. Göçmenlik hukuku kişiye özeldir ve size özel durumların anlaşılması ve doğru bir şekilde analiz edilebilmesi için doğrudan ofisimizle irtibata geçebilirsiniz.507 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page